Translations 4

Czech (cs-CZ)

Sam se narodil 30. dubna 1980, v New Galloway ve Skotsku. Vystudoval Royal Scottish Academy of Music and Drama (dnes známé pod jménem the Royal Conservatoire of Scotland) v Glasgow. Po ukončení studia působil delší dobu na divadelní scéně, jak ve Skotsku, tak i v Londýně.

V průběhu let se objevil v několika menších, epizodních rolích v televizi. V roce 2007 na sebe upozornil v britském filmu A Very British Sex Scandal, který se zabývá otázkou homosexuálů v Anglii v 50 letech minulého století, na základě skutečných událostí a kde Sam hraje jednu z hlavních rolí. V roce 2009 se přidává k dlouholetému a celkem úspěšnému seriálu z lékařského prostředí Doctors, stanice BBC. V následujících letech si zahraje v několika filmech jako je historický Young Alexander the Great nebo romantická komedie A Princess for Christmas, kde ztvárnil roli prince.

V letech 2011-2012 zářil v roli Batmana v putovní divadelní show Batman Live, se kterou vystupoval po celé Velké Británii a v létě 2012 dokonce i v Severní Americe. Ale zatím nejvíce na sebe upoutal rolí Jamieho Frasera ve velmi úspěšném seriálu Outlander, u nás známého pod názvem Cizinka, stanice Starz. Seriál je natáčen podle knižní předlohy Diane Gabaldon, která je značně zaměřena na skotskou historii.

V roce 2003 byl také nominován na cenu Laurence Oliviera for Most Promising Performer (pro nejslibnějšího začínajícího herce), pořádající The Society of London Theatre, za roli Johna ve hře Outlying Islands, uváděné v londýnském divadle The Royal Court Theatre Upstairs. V roce 2010 byl nominován British Soap Award v kategorii Villian of the Year (Záporák roku) za roli Scotta Nielsona v seriálu stanice BBC Doctors. Dále byl nominován na cenu Grace Award za ztvárnění prince Ashtona v komedii A Princess for Christmas stanice Hallmark Chanell.

V průběhu let se objevil na jevištích mnoha britských divadel ať už v klasických hrách nebo nově napsaných kouscích. K tomu ještě působení v London West Endu v produkcích jako třeba Romeo a Julie, Macbeth, Hamlet, Talentovaný pan Ripley, The King John, The Vortex nebo Plague over England a mnoha dalších.

Sam vytvořil charitu s názvem My Peak Challenge, je velkým milovníkem skotské whiskey, zarytým sportovcem (miluje cvičení v posilovně a účastní se také Marathonů) a velice rád a hrdě nosí kilt.

English (en-US)

Sam graduated from the Royal Scottish Academy of Music and Drama in 2003. He was nominated for a 2003 Laurence Olivier Award (Most Promising Performance) for Outlying Islands at the Royal Court Theatre Upstairs.

Sam has appeared in various TV programmes including: A Very British Sex Scandal (Channel 4), Any Human Heart (Film4), Midsomer Murders (ITV) and as a regular character in BBC Soaps River City and Doctors.

His film leads include: Young Alexander The Great (Ilya Salkind Company) and Emulsion (White Lantern Films), while theatre credits include: Plague Over England (Duchess, West End), MacBeth (Nottingham, Edinburgh Lyceum), Romeo And Juliet (Dundee Rep) and Hamlet (Citizens Glasgow).

Russian (ru-RU)

Spanish; Castilian (es-ES)

Actor escocés, principalmente conocido por la serie Outlander.

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Want to rate or add this item to a list?

Login