Personal Info

Known For Acting

Known Credits 83

Gender Male

Birthday 1938-06-11 (83 years old)

Place of Birth Říčany u Prahy

Also Known As

  • Петр Костка

Login to report an issue

Biography

​Petr Kostka se narodil v Říčanech u Prahy. Pochází ze starého divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do 1. poloviny 19. století. Jeho otcem byl herec Jiří Kostka. Po maturitě na Vyšší hospodářské škole složil v roce 1957 úspěšně zkoušky na DAMU. Studium ale nedokončil a v roce 1960 nastoupil do Městských divadel pražských. První filmové role ztvárnil s úspěchem už v 2. ročníku DAMU, ale definitivně se u diváků i odborné kritiky prosadil v roce 1960 snímkem VYŠŠÍ PRINCIP, kde hrál jednoho ze studentů popravených za stanného práva.

Následovala strmá herecká kariéra. V následujících desetiletích patřil k nejobsazovanějším a velice populárním českým hercům. S přehledem hrál hlavní i vedlejší postavy, z významných rolí lze uvést např. postavu sedláka Petra ze snímku Karla Zemana BLÁZNOVA KRONIKA, šlechtického mladíka v televizní středověké detektivce ZLOČIN NA ZLENICÍCH HRADĚ, šlechtice Millese z historického televizního filmu Ludvíka Ráži PRIC A CHUĎAS nebo dvojroli bratrů Burešových coby pilotů kosmické lodi ve sci-fi Jindřicha Poláka ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM.

Měl mimořádně rozsáhlý herecký rejstřík, byl obsazován do nejrůznějších žánrů od psychologických dramat přes dobrodružné filmy až k ryzím komediím. Ty měl ostatně nejraději. Diváci si ho mohou pamatovat jako zákeřného Carlose ve Vorlíčkově filmu COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT nebo jako věčně nervózního a uhoněného pana Nováka v komediích PÁTEK NENÍ SVÁTEK a V PODSTATĚ JSME NORMÁLNÍ. Objevil se jako jeden z hlavních hrdinů podprůměrného seriálu INŽENÝRSKÁ ODYSEA.

V 80. letech zájem filmařů o jeho služby poněkud poklesl a více ho vytěžovala televize. Zahrál si v řadě seriálů, mezi ty, kde měl významný prostor, patří SANITKA, SYNOVÉ A DCERY JAKUBA SKLÁŘE nebo MY HOLKY Z MĚSTEČKA. V řadě dalších se objevil v epizodních rolích. V 90. letech se nejčastěji objevoval v televizních pohádkách a inscenacích. Ztvárnil jednoho z kriminalistů v oblíbeném seriálu HŘÍCHY PRO PÁTERA KNOXE a divácky vděčnou postavu penzionovaného vrchního strážmistra Šiktance v úspěšných ČETNICKÝCH HUMORESKÁCH.

Pokud jde o divadelní angažmá, v roce 1974 přešel do Národního divadla, kde hrál v řadě prestižních představení, jako byl Hamlet nebo Vévodkyně valdštejnských vojsk. V roce 1994 přestoupil do souboru Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Ve významných rolích se objevil např. ve hrách Smutek patří Elektře, Královna Kristina nebo Král se baví. V roce 2003 se stal nositelem divadelní ceny Thálie.

Z rozsáhlé práce na poli dabingu vyčnívá např. postava Mikoláše (František Velecký) z historické fresky MARKÉTA LAZAROVÁ či esesáka Kukucka (Oleg Tabakov) ze snímku KUKAČKA V TEMNÉM LESE. Za nadabování detektiva Poirota ve stejnojmenném seriálu obdržel cenu Františka Filipovského.

První manželství, ze kterého zůstaly Petru Kostkovi dvě dcery, skončilo tragickou autonehodou jeho ženy Ingrid Kostkové-Vavrouchové. Ovdovělý herec se oženil s kolegyní z Městských divadel pražských Carmen Mayerovou. Narodila se jim dcera Tereza Kostková, dnes úspěšná herečka a moderátorka. Petr Kostka je dnes již vícenásobným dědečkem.

Acting

2021
2019
2019
2018
2018
2014
2013
2005
2004
2001
2001
1999
1998
1997
1996
1996
1996
1995
1994
1994
1993
1992
1991
1991
1990
1990
1989
1989
1988
1988
1986
1986
1985
1984
1984
1984
1984
1983
1983
1982
1982
1982
1981
1981
1980
1980
1980
1979
1979
1978
1978
1978
1977
1976
1976
1974
1973
1973
1972
1972
1971
1971
1971
1970
1969
1969
1968
1967
1966
1966
1966
1965
1965
1964
1963
1963
1962
1961
1961
1961
1960
1960
1959

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Want to rate or add this item to a list?

Login