Personal Info

Known For Acting

Known Credits 76

Gender Male

Birthday 1924-03-20

Day of Death 1998-03-12 (73 years old)

Place of Birth Staškov, Czechoslovakia

Also Known As

  • Jozef Króner
  • Josef Kroner
  • Йозеф Кронер

Login to report an issue

Biography

Pochádza z dvanástich detí. Začínal ako robotník v Trenčíne, neskôr ako vedúci dielne v Považskej Bystrici. Popri práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Začínal v Armádnom divadle v Martine (1948 - 1956). Od roku 1956 pôsobil v činohre SND v Bratislave až do roku 1984, keď odišiel do dôchodku. Účinkoval v mnohých televíznych filmoch a seriáloch - Kubo (1965), Živý bič (1966), Rysavá jalovica (1970), Ruže a sneh, Vôňa remesla, Slovácko sa nesúdi (1978, 1984), Sváko Ragan (1975), Nech žije deduško (1978). Je autorom kníh: Herec na udici (1970), Herec nielen na udici (1974), S kamerou a s udicou (1979),Neobyčajný testament (1982) a O rybke Beličke (1983). O jeho živote a tvorbe nakrútil režisér Fero Fenič tv. film Trate Jozefa Kronera (1987). Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa Jozef Kroner stal slovenským hercom 20. storočia. Keď bol na dôchodku, rád hubárčil. Nesmierne miloval Liptov, rád sa prechádzal na Podbánskom. Bol ubytovaný, väčšinou, u svojho veľmi dobrého priateľa Milana Lehotského v Liptovskom Hrádku na ulici Hradnej ( v tej dobe Leninova ulica ). Spolu chodili aj na dobré slovenské pivo do krčmy Svieženka ( dnes Esspresso Svieženka ). Naposledy tam bol v roku 1995.

Acting

1996
1994
1992
1992
1992
1992
1992
1990
1990
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1982
1982
1982
1982
1982
1982
1980
1979
1979
1977
1977
1976
1976
1976
1976
1975
1974
1974
1973
1973
1972
1972
1971
1971
1971
1971
1970
1969
1969
1969
1968
1968
1968
1966
1966
1965
1965
1965
1964
1964
1964
1963
1962
1962
1962
1962
1960
1960
1959
1959
1958
1958
1957
1957
1956
1955
1954
1952
1950

Writing

1976

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Want to rate or add this item to a list?

Login