James Stewart
Lin McAdam
Shelley Winters
Lola Manners
Dan Duryea
Waco Johnnie Dean
Stephen McNally
Dutch Henry Brown
Millard Mitchell
High Spade
Charles Drake
Steve Miller
John McIntire
Joe Lamont
Will Geer
Wyatt Earp
Jay C. Flippen
Sergeant Wilkes
Rock Hudson
Young Bull
John Alexander
Jack Riker
Steve Brodie
Wesley
James Millican
Wheeler
Abner Biberman
Latigo Means
Tony Curtis
Doan
James Best
Crater
Victor Adamson
Townsman (uncredited)
Robert Anderson
Basset (uncredited)
Mel Archer
Bartender (uncredited)
Ray Bennett
Charles Bender (uncredited)
Chet Brandenburg
Buck Bucko
Roy Bucko
Frank Chase
Cavalryman (uncredited)
Edmund Cobb
Target Watcher (uncredited)
Frank Conlan
Contest Clerk in Saloon (uncredited)
Tex Cooper
Shooting Contestant (uncredited)
Victor Cox
Jack Curtis
Steve Darrell
Bat Masterson (uncredited)
John Doucette
Roan Daley (uncredited)
Bonnie Kay Eddy
Bonnie Jameson (uncredited)
Bill Gillis
Chick Hannan
Spectator (uncredited)
Al Haskell
Contest Spectator (uncredited)
Jimmy Hawkins
Boy at Store Window (uncredited)
Timmy Hawkins
Boy at Rifle Shoot (uncredited)
Carol Henry
Dudeen (uncredited)
Gary Jackson
Gary Jameson (uncredited)
Jack Kenny
Norman Kent
Buffalo Hunter (uncredited)
Ethan Laidlaw
Stationmaster (uncredited)
Ted Mapes
Gregg Martell
Mossman - Cavalryman (uncredited)
Bill McKenzie
Jennings Miles
Stagecoach Driver (uncredited)
Frank Mills
Kansas Moehring
Lew Morphy
Contest Shooter (uncredited)
Virginia Mullen
Mrs. Jameson (uncredited)
Norman Ollestad
Stable Boy (uncredited)
Larry Olsen
Bud Osborne
Man (uncredited)
Jack Perry
Chuck Roberson
Long Tom (uncredited)
Tom Smith
Charles Soldani
Town Indian (uncredited)
Forrest Taylor
Target Clerk (voice) (uncredited)
Tony Taylor
Boy (uncredited)
Ray Teal
Marshall Noonan (uncredited)
John War Eagle
Indian Interpreter (uncredited)
Guy Wilkerson
Virgil Earp (uncredited)
Henry Wills
Duke York
Chief Yowlachie
Indian at Rifle Shoot (uncredited)
Bernard Herzbrun
Art Direction
Nathan H. Juran
A. Roland Fields
Set Decoration
Russell A. Gausman
Bill Johnson
Camera Operator
William H. Daniels
Director of Photography
Sherman Clark
Still Photographer
Yvonne Wood
Costume Design
Joan St. Oegger
Hairstylist
Merle Reeves
Bud Westmore
Makeup Artist
Jack Kevan
Bob Herron
Stunts
Jack N. Young
Paul Baxley
Polly Burson
Slim Talbot
Stunt Double, Stunts
Jesse Hibbs
Assistant Director
Anthony Mann
Director
Connie Clark
Script Supervisor
Edward Curtiss
Editor
Aaron Rosenberg
Producer
Dewey Starkey
Production Manager
Charles Previn
Music
Daniele Amfitheatrof
Frank Skinner
Hans J. Salter
Leith Stevens
Milton Rosen
Paul Sawtell
Walter Scharf
Joseph Gershenson
Music Director
Leslie I. Carey
Sound
Richard DeWeese
Borden Chase
Screenplay
Robert L. Richards
Stuart N. Lake
Story
You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.
Kan du ikke finde en film eller TV-serie? Log in og opret den.
Log ind
Tilmeld dig
Want to rate or add this item to a list?
Ikke medlem?
Tilmeld dig og deltag i fællesskabet