Translations 4

Czech (cs-CZ)

Nero, císař římský

Historický příběh, který mapuje období Římské říše. Když je Nero ještě malý chlapec, stane se svědkem vraždy svého otce. Císař ho dal zabít za zradu a jeho ženu Agrippinu odsoudil k trvalé vyhnanství na ostrově tak vzdáleném, že se tam nenajde jediná lidská bytost. Její syn Nero, poslední potomek Augusta, zůstane s tetou Domiciou, která ho prý naučí ctít si Řím a jeho císaře. Nero si však více váží svobodu, jako ostatně všichni Římané, kteří zatím jen neměli odvahu prolít krev svého šíleného a krutého císaře. Když ji však najdou, císařská koruna připadne Claudiovi. Do Říma se vrací i Neronova matka Agrippina, která chce udělat vše proto, aby se naplnila věštba a aby její syn svou rukou zastínil celou říši. Bude císařem. Proto žádá Senecu, aby ho učil, aby z něj udělal vládce. Sama kontroluje synův život a velmi ráda se provdá za Claudia poté, co dal on sám zabít svou manželku i jejího milence. I když Nero má rád Acte, matka ho v zájmu budoucnosti přinutí oženit se s Octavií. Agrippina však nečekala, že Claudius přece změní závěť ozval se totiž hlas jeho krve, který rozhodl, že císařem bude po něm jeho syn Britanicus a ne Nero. Agrippina však pevně řídí nerovnou osud. Proto se jeho sen o tom, že odejde do Řecka, rozplynul. A proto se po Claudiověj smrti sám stává císařem ..

English (en-US)

Imperium: Nero

As a young boy, future emperor Nero witnesses the mad Emperor Caligula kill his father and exile his mother. While in exile in the pontine islands, Agrippina, his mother, sees a vision telling her that her son can become emperor, but she will have to die first. She accepts the proposal. Back in Rome, Nero, now being raised by emperor Claudius after Caligula's death, Agrippina returns. She poisons Claudius' food and Nero becomes emperor. At first, Nero cuts taxes and introduces successful programs and invades Brittania. Soon he meets a beautiful slave named Claudia Acte, and marries her, throwing off his engagement with Claudius' daughter, Claudia Octavia, telling her she can marry someone she will be happy with. Heartbroken, she arrives at an island and kills herself. Nero enjoys being married to Claudia Acte, but soon he gradually goes mad with power and sets fire to Rome.

Italian (it-IT)

Imperium: Nerone

L'imperatore Caligola é preda della follia. Uccide il marito di sua sorella Agrippina, manda in esilio la donna e affida il piccolo Nerone alle cure della zia Domizia, che delega l'educazione del nipote alla comunità di schiavi al suo servizio. In mezzo a loro il piccolo Nerone diventa uomo e si innamora di Atte. Passano gli anni, Caligola viene ucciso e gli succede Claudio, che decide di porre termine all'ingiusto esilio di Agrippina.

Portuguese (pt-BR)

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Want to rate or add this item to a list?

Login