Translations 5

Bosnian (bs-BS)

Dalziel and Pascoe

Andy Dalziel je detektiv u pedesetima koji psuje, dere se, kopa nos i općenito se prostački ponaša, a Peter Pascoe je u dvadesetim godinama, visok, zgodan i fakultetski obrazovan. Dalziel je iskusan, prezire intelektualce, a Pascoe početnik koji svisoka gleda na klasične metode istrage. No ipak, zajedno čine sjajan par istražitelja.

Dalziel and Pascoe je BBC-jeva kriminalistička serija snimljena prema romanima Reginalda Hilla. Emitirala se od 1996. do 2007. godine. Snimljeno je 12 sezona s ukupno 61 epizodom.

Czech (cs-CZ)

Na začátku seriálu, který se rozrostl až na 61 epizod, se setkáváme s absolventem policejní akademie Petrem Pascou, který je přidělen ke větrem a whiskou protřelému Andymu Dalzielovi, jenž si své hnízdečko u policie drží, jenom svými vynikajícími výsledky v objasněných případech. Dalziel má moc nelichotivý přídomek, jak u svých kolegů, tak i u osob z podsvětí zločinu, říkají mu prase a on si o to sám říká svým nezadrženým, neslušným chováním. Nejen, že je častým návštěvníkem hospůdek, je velikým kuřákem a velkým hovadem, i ve společnosti nemá problém hrábnout si na poklopec, nestydím se říci, jaký je to hulvát, jak na lidi, se kterými se potkává při odhalování vražd, tak i na své podřízené a dokonce i u svých nadřízených.

English (en-US)

Dalziel and Pascoe

British crime drama based on the "Dalziel and Pascoe" series of books by Reginald Hill, set in the fictional Yorkshire town of Wetherton. The unlikely duo of politically incorrect elephant-in-a-china-shop-copper Detective Superintendent Andrew Dalziel (pronounced Dee-ell) and his more sensitive and university educated sidekick Detective Sargent, later Detective Inspector, Peter Pascoe is always on hand to solve the classic murder mystery, while maintaining a down to earth wit and humour.

Russian (ru-RU)

Дэлзил и Пэскоу

В Йоркширскую полицию в отдел убийств на работу устраивается молодой полицейский Питер Пэскоу. Он становится напарником начальника отдела Эндрю Дэлзила, известного своим колким характером. Пэскоу полная противоположность Дэлзила - воспитан, всегда галантен. Несмотря на несоответствие характеров их отношения перерастают в крепкую мужскую дружбу.

Ukrainian (uk-UA)

Далзієл і Паско

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Want to rate or add this item to a list?

Login