Translations 2

English (en-US)

Şengenç takes a bachelor's degree in the Sociology of Bilgi University, Istanbul. She participated in numerous oral history studies. In childhood, she discovered that the camera is an instrument to communicate with people when she saw smiles in their faces while taking photos in cafes. Since she believes that every person has a story, she plotted a route as a storyteller that brings persons and stories together. Şengenç had considerable stage experience, even in her undergraduate years. She worked as an assistant director in Genco Erkal's game named "Kerem Gibi", and produced trailers for various theater games and festivals. Şengenç took digital editing courses at New York Film Academy, meanwhile she took place in archiving works of non-governmental organizations.

At the Porto Femme Film Festival, she took place in the jury on behalf of the Flying Broom Association. Besides, she was the media representative of the Flying Broom 22th Women's Film Festival, and she still supports woman-oriented projects. Şengenç directed two short and one feature-length films. Her first feature-length documentary named "Yürümek (The Walkers)" was first screened at the 50th Antalya Golden Orange Film Festival. Şengenç awarded by the Rovereto International Festival of Archeological Cinema in Italy with the documentary named "Katman" that she was the director of cinematography.

Turkish (tr-TR)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Pek çok sözlü tarih çalışmasında araştırmacı olarak yer aldı. Çocukluğunda, çay bahçesinde tanımadığı insanların fotoğraflarını çekiyorken gülümseyen yüzlerini gördüğünde kameranın insanlarla iletişim kurmak için bir anahtar olduğunu keşfetti. Her insanın bir hikayesi olduğunu düşündüğünden; hikayeleri, insanla buluşturan bir anlatıcı olarak çizdi rotasını. Lisansını bitirmeden de kendini setlerin tozunu yutarken buldu. Genco Erkal’ın “Kerem Gibi” oyununda yönetmen yardımcılığı yaptı. Çeşitli tiyatro oyunlarına ve festivallerine tanıtım filmleri yaptı.

New York Film Academy’de dijital kurgu dersleri alarak Amerika’da bulunduğu sürece de farklı tiyatrolara ve sergilere tanıtım videoları hazırladı, vakıf ve derneklerin konferans videolarının çekimleri ve arşiv çalışmalarında bulundu. Porto Femme Film Festivali’nde Uçan Süpürge adına belgesel animasyon kısa film jürisinde yer aldı. 22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin medya sorumlusu olmakla birlikte halen kadın temalı projelere destek vermektedir. İki kısa ve bir uzun metraj belgeselin filmin yönetmenliğini üstlendi. İlk uzun metraj belgesel filmi “Yürümek” 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterime girdi ve görüntü yönetmeni olduğu “Katman” belgeseliyle İtalya’dan Roverato Uluslarası Arkeoloji Festivali’nden ödül aldı.

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page

Settings

Want to rate or add this item to a list?

Login