Personal Info

Known For Acting

Known Credits 16

Gender Female

Birthday 1902-04-29

Day of Death 1979-12-18 (77 years old)

Place of Birth Esbjerg

Also Known As

  • Henny Larsen

Login to report an issue

Biography

Henny Lindorff Buckhøj var datter af skuespiller Axel Larsen (død 1940) og hustru Else Christiansen (død 1941). Hun læste hos kgl. skuespillerinde Soffy Walléen i 2 år og debuterede som skuespiller i september 1920 hos Jacob Jacobsen på Horsens Teater i forestillingen "Skal - skal ikke" og kom siden til Aalborg Teater, hvor hun havde rollen som husassistenten i "Den ny husassistent". Hun var 1922-23 en meget benyttet kraft hos Thorvald Larsen, hos Gerda Christophersen 1923-24 og Thorvald Larsen igen 1924-27 og blev af ham engageret til Odense Teater 1927-29. I årene 1929-31 spillede hun på Betty Nansen Teatret og var derefter 10 år på Aarhus Teater fra 1931 til 1941, hvor hun havde mange hovedroller bl.a. som Sara Levin i "Indenfor murene". Det vakte opmærksomhed i pressen, da ægteparret Per Buckhøj og Henny Lindorff i februar 1941 modtog en opsigelse fra Aarhus Teater. Derefter kom hun igen til Odense Teater 1942-43 og vendte i 1943 tilbage til hovedstaden, hvor hun fik sit come-back i "Stjernevognen". Hun spillede på forskellige københavnske scener, bl.a. 1943 og 1945-46 på Frederiksberg Teater og på Allé-Scenen. Fra 1948 var hun free lance ved teater, film og radio. Hun havde mange store roller i Radioteatret. På film medvirkede hun bl.a. i "Ditte menneskebarn". Henny Lindorff Buckhøj blev i sit andet ægteskab gift den 1. maj 1933 med skuespilleren Per Buckhøj og er mor til skuespilleren Jørgen Buckhøj. Hun er søster til skuespillerinden Bodil Lindorff.

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.

Can't find a movie or TV show? Login to create it.

Global

s focus the search bar
p open profile menu
esc close an open window
? open keyboard shortcut window

On media pages

b go back (or to parent when applicable)
e go to edit page

On TV season pages

(right arrow) go to next season
(left arrow) go to previous season

On TV episode pages

(right arrow) go to next episode
(left arrow) go to previous episode

On all image pages

a open add image window

On all edit pages

t open translation selector
ctrl+ s submit form

On discussion pages

n create new discussion
w toggle watching status
p toggle public/private
c toggle close/open
a open activity
r reply to discussion
l go to last reply
ctrl+ enter submit your message
(right arrow) next page
(left arrow) previous page