Crew 97

Art

  1. Tink
    Production Design

  2. Peter Stratford
    Art Direction

  3. Ide Foyle
    Set Decoration

  4. Tara Arnett
    Assistant Art Director

  5. Mervyn Hope
    Construction Coordinator

  6. John McIntosh
    Greensman

  7. Terry Ewasiuk
    Set Decoration Buyer

  8. Mike Marsten
    Set Dresser

Camera

  1. Mathias Neumann
    Director of Photography

  2. Steven A. Adelson
    Camera Operator

  3. Rob Dutchie
    Camera Technician

  4. Chris Dyson
    First Assistant Camera

  5. Heather MacNeill
    Helicopter Camera

  6. Chris Helcermanas-Benge
    Still Photographer

  7. Damon Faulkner
    Underwater Camera

Costume & Make-Up

  1. Lorraine Carson
    Costume Design

  2. Roger Baron
    Assistant Costume Designer

  3. Andrea Simpson
    Hairstylist

  4. Yvonne Weber
    Makeup Artist

  5. Patrick Baxter
    Prosthetic Supervisor

  6. Patti Bishop
    Set Costumer

Crew

  1. J.J. Makaro
    Stunts

  2. Dirk Kurock
    Additional Music

  3. Rob Fournier
    Armorer

  4. Chris Hehn
    Carpenter

  5. Nora Collins
    Craft Service

  6. Jonathan Shore
    Post Production Supervisor

  7. Hans Ter Horst
    Property Master

  8. Sean Lambert
    Scenic Artist

  9. Dean Choe
    Second Unit Cinematographer

  10. John Sleep
    Special Effects Coordinator

  11. Sam Danzica
    Stand In

  12. Dean Choe
    Stunt Coordinator

  13. Viola Janzen
    Transportation Captain

  14. Rick Marcoux
    Transportation Co-Captain

  15. Laurie Morris
    Transportation Coordinator

  16. Christie Sanders
    Utility Stunts

  17. Jason Crosby
    Marine Coordinator

  18. Bob Neve
    Pilot

Directing

  1. Uwe Boll

    Uwe Boll
    Director

  2. Patti Henderson
    Script Supervisor

  3. Bryan C. Knight
    First Assistant Director

  4. Rob Duncan
    Second Assistant Director

  5. Robyn Gelka
    Third Assistant Director

Editing

Lighting

  1. Jesse Deacon
    Best Boy Electric

  2. Don Gillie
    Rigging Gaffer

  3. Shawn Milne
    Rigging Grip

Production

  1. Mark A. Altman
    Executive Producer

  2. Dan Bates
    Executive Producer

  3. Uwe Boll

    Uwe Boll
    Producer

  4. Mark Gottwald
    Executive Producer

  5. Wolfgang Herold
    Producer

  6. Daniel S. Kletzky
    Executive Producer

  7. Dan Clarke
    Line Producer

  8. Michael Roesch
    Co-Executive Producer

  9. Dan Sales
    Associate Producer

  10. Philip Selkirk
    Associate Producer

  11. Jonathan Shore
    Associate Producer

  12. Max Wanko
    Associate Producer

  13. Maureen Webb
    Casting

  14. Joshua Vodnoy
    Casting Associate

  15. Terry Mackay
    Location Manager

  16. Anne Jacobsen
    Production Accountant

  17. Lisa Ragosin
    Production Coordinator

  18. Dan Clarke
    Production Manager

  19. Dawn Williamson
    Administration

  20. Scott Graham
    Unit Manager

Sound

  1. Reinhard Besser
    Original Music Composer

  2. Martin Lacroix
    Boom Operator

  3. Juan Sanchez
    Music Editor

  4. Wolfgang Herold
    Music Supervisor

  5. Jörg Elsner
    Sound Designer

  6. Heike Ast
    Sound Editor

  7. Tobias Fleig
    Sound Re-Recording Mixer

  8. Max Wanko
    Supervising Sound Editor

  9. Mark Daues
    Assistant Sound Editor

  10. Deni King
    ADR Supervisor

Visual Effects

  1. Nhat Quang Tran
    Digital Compositors

  2. Tillman Schmidt-Kärner
    Visual Effects Producer

  3. Paul Cormack
    Visual Effects Supervisor

  4. Thorsten Binte
    3D Artist

Writing

  1. Dave Parker
    Screenplay

  2. Mark A. Altman
    Screenplay

  3. Stefan Lochmann
    Storyboard

By signing up for an account on TMDb, you can post directly to Twitter and Facebook.

You need to be logged in to continue. Click here to login or here to sign up.